Polski Słownik Biograficzny bez tajemnic. Zbliża się ważna konferencja

Jak powstają biogramy zamieszczane w jednym z największych projektów polskiej humanistyki? Co decyduje o tym, że dana postać trafia na łamy Polskiego Słownika Biograficznego? I jakie plany ma redakcja PSB w związku z drugą serią publikacji? Między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy konferencji „Polski Słownik Biograficzny” imprimis. Seria podstawowa i uzupełniająca.

To będzie ważne wydarzenie dla świata polskiej humanistyki i biografistyki. Zaplanowana na 6 marca konferencja podsumuje prace nad projektem tworzenia listy haseł do serii uzupełniającej Polskiego Słownika Biograficznego, który od 1935 roku wydawany jest w Krakowie.

W trakcie konferencji pracownicy Redakcji „Polskiego Słownika Biograficznego” (PSB) przedstawią dzieje wydawnictwa, zasady kwalifikacji biogramów ich schemat oraz plany dotyczące serii uzupełniającej (tzw. druga seria).

– Zapowiada się naprawdę ciekawe wydarzenie. Ciekawostki dotyczące pracy redakcyjnej przedstawi dr Maria Czeppe, była zastępczyni redaktora naczelnego i kierowniczka Pracowni Staropolskiej PSB. Usłyszymy też między innymi o Kozakach, Rusinach i Ukraińcach w opublikowanych i planowanych hasłach „Polskiego Słownika Biograficznego” w referacie dr hab. Agnieszki Biedrzyckiej z Pracowni Staropolskiej oraz o elementach mikrohistorii w biogramach PSB w wystąpieniu dr hab. Elżbiety Orman, prof. IH PAN z Pracowni XIX i XX wieku. Z kolei w przystępny sposób o dość zawiłej problematyce schematu biogramów publikowanych w PSB opowie dr Agata Barzycka-Paździor

– wylicza redaktor naczelny PSB prof. Andrzej Romanowski, który poprowadzi konferencję.

Zwieńczeniem konferencji będzie informacja o projekcie ministerialnym Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego” przekazana przez jego kierownika mgr. Mariusza Ryńcę (Pracownia XIX i XX wieku). To w ramach tego projektu przygotowana została lista nazwisk, które po dokonaniu ostatecznej selekcji trafią do planowanej drugiej serii Słownika.

– Jednak przede wszystkim wydarzenie jest okazją do spotkania z pracownikami PSB i poznania naszej codziennej pracy. Można będzie posłuchać nas nie tylko na miejscu, w Krakowie, ale również w internecie, dzięki transmisji online na naszym profilu na Facebooku

– zachęca prof. Romanowski.

Konferencja zaplanowana jest na środę 6 marca i rozpocznie się o godz. 10:30 w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Wstęp wolny.

Z wydarzenia będzie realizowany bezpośredni streaming na profilu Polskiego Słownika Biograficznego na Facebooku: Fb.com/polskislownikbiograficzny

Konferencja jest częścią projektu Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego” realizowanego od 2022 r. w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (NdS/541591/2021/2022) w Zakładzie Polskiego Słownika Biograficznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

***

Polski Słownik Biograficzny (PSB) ukazuje się w Krakowie od 1935 roku. To jeden z najważniejszych i największych narodowych projektów naukowych, służący pokoleniom humanistów, nad którego realizacją pracowało ponad 4 tysiące najwybitniejszych specjalistów z kraju i zagranicy. Do 2024 roku opublikowano 54 tomy, czyli blisko 35 tysięcy stron. Znajdują się na nich życiorysy 28 500 najwybitniejszych Polaków. PSB jest wydawnictwem wspólnym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Program konferencji

10.30 Prof. Andrzej Romanowski: Wprowadzenie

10.45 Dr Maria Czeppe: Bohaterowie, autorzy i redaktorzy

11.00 Dr hab. Agnieszka Biedrzycka:

Kozacy, Rusini, Ukraińcy w opublikowanych i planowanych hasłach „Polskiego Słownika Biograficznego”

11.15 Dr hab. Elżbieta Orman, prof. IH PAN:

Elementy mikrohistorii w biogramach „Polskiego Słownika Biograficznego”

11.30 Dyskusja

Przerwa

12.15 Dr Agata Barzycka-Paździor:

Kanon biogramu „Polskiego Słownika Biograficznego” w teorii i praktyce redakcyjnej

12.30 Mgr Mariusz Ryńca:

Podsumowanie projektu ministerialnego: Opracowanie i udostępnienie Listy Haseł do serii uzupełniającej „Polskiego Słownika Biograficznego”

12.45 Dyskusja

 

Patronat medialny:

TVP 3 Kraków

www.dziennikpolski24.pl

Kraków.pl

“Alma Mater”

Ciekawostki Historyczne-Twoja Historia

Histmag.org

Historia.org.pl

Historykon.pl

Wiekdwudziesty.pl