O PSB


     Polski Słownik Biograficzny jest monumentalną historią Polski widzianą przez pryzmat indywidualnych losów ludzkich. Ukazuje się w Krakowie od r. 1935 z przerwą w latach okupacji hitlerowskiej i okresu stalinowskiego. W 52 tomach, na 34 tysiącach stron, zapisanych jest ponad 27 tysięcy życiorysów, począwszy od Popiela i Piasta, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, skończywszy na osobach zmarłych w r. 2000. Oprócz biogramów królów, książąt, polityków i wodzów znajdują się w PSB życiorysy pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, ludzi teatru i filmu, uczonych, sportowców, duchownych i świętych, postaci pierwszoplanowych, mniej znanych, a czasem zupełnie zapomnianych. Wszystkie te artykuły wchodzą ze sobą w rozmaite związki, wzajemnie się uzupełniają i oświetlają, ukazując przeszłość z coraz to nowej perspektywy - tak z punktu widzenia osób działających w dawnych latach i dawnych wiekach, jak z punktu widzenia najnowszych ustaleń nauki.

     PSB to wydawnictwo na najwyższym poziomie naukowym. Biogramy, opracowane przez najwybitniejszych specjalistów z kraju i zagranicy (od r. 1935 współpracowało z redakcją ok. 4 tysiące autorów), oparte są na wynikach wieloletnich badań i zawierają bogatą dokumentację źródłową. Życiorysy są pisane w sposób skondensowany, obiektywny i maksymalnie konkretny, układają się jednak w tak fascynujące historie losów ludzkich, że nieraz przybierają charakter pasjonującej opowieści - obyczajowej, przygodowej, bądź awanturniczej.

     Obecnie trwają prace nad tomem 54. Czwarty zeszyt  tomu 53 (nr 219 ogólnej numeracji) ukazał się w grudniu 2021. Ostatnim opublikowanym hasłem jest „Toeplitz Jerzy.