Prezydent 0005Poszukujemy autorów i spadkobierców
autorów
haseł z lat 1935 - 2008

 

Szanowni Państwo,

     W załączniku zamieszczamy listę autorów haseł opublikowanych w Polskim Słowniku Biograficznym od 1935 roku. Obok każdego nazwiska znajduje się miejsce zamieszkania autora w chwili ogłoszenia tekstu drukiem. Nazwy miejscowości wpisano na podstawie „List współpracowników" znajdujących się w kolejnych tomach Słownika.


     Ponieważ Instytut Historii PAN podjął się digitalizacji oraz internetowego wydania PSB, zwracamy się z prośbą o wszelkie informacje dotyczące autorów. Osoby figurujące na liście prosimy o kontakt oraz informacje o aktualnych adresach. Zwracamy się też z prośbą o wszelkie na temat spadkobierców autorów, tj. osób, które na podstawie dziedziczenia nabyły autorskie prawa majątkowe po zmarłym twórcy.


     Każda informacja może mieć znaczenie dla ustalenia spadkobierców, nawiązania z nimi kontaktu oraz zawarcia umowy, lub nadania utworowi statusu „dzieła osieroconego” w rozumieniu dyrektywy 2012/28/UE.


     Autorskie prawa majątkowe trwają przez czas życia twórcy oraz 70 lat po jego śmierci - w tym przypadku przechodzą na spadkobierców. Po upływie 70 lat od śmierci twórcy autorskie prawa majątkowe wygasają. Korzystanie z utworów w okresie trwania autorskich praw majątkowych wymaga zawarcia umowy z osobami uprawnionymi. Stąd nasza prośba o umożliwienie kontaktu z autorami lub ich spadkobiercami w celu zawarcia umowy o korzystanie z biogramów na cyfrowych polach eksploatacji.

Lista autorów haseł napisanych dla PSB jest dostępna tutaj.
 

 

Nasz Adres:
Redakcja Polskiego Słownika Biograficznego
31-016 Kraków, ul. Sławkowska 17
email:       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon:    0-12 428-64-40
fax:           0-12 421-37-87

 

                                                                                                                      Prof. dr hab. Andrzej Romanowski
                                                                                                                                 Redaktor Naczelny
                                                                                                                      Polskiego Słownika Biograficznego

 

 

 

 

Lista autorów haseł napisanych dla PSB:

 

A B C D E
F G H I J
K L Ł M N
O P Q R S
Ś T U V W
Z Ż